قالب وردپرس دانلود آبجکت 3Dmax پرنده فناوری

شبکه اجتماعی شاد

یادگیری الکترونیکی، آموزش مجازی واژه هایی هستند که شما با آنها بیگانه نیستید، گرچه هیچ اندیشمند یا روان شناسی معتقد نیست که ارزش کلاس حضوری را برابر کلاس مجازی بداند و با وجود پیشرفت های علمی در زمینه فناوری های جدید و روش های نوین یاددهی و یادگیری هنوز هم کتاب کاغذی بهترین منبع آموزش اســت. اما آموزش الکترونیکی ( شبکه اجتماعی شاد ) هم تابع شرایط و معلول علت های خود است، که بر کسی پوشیده نیست.

آموزش تعطیل نیست!

اکنون بیش از هر زمانی دولت الکترونیک، یادگیری الکترونیکی و آموزش الکترونیکی می تواند به آموزش و پرورش به عنوان بزرگترین متولی آموزش در کشور کمک کند. در واقع ابزار یا بستری است برای تداوم فرآیند یاددهی و یادگیری، و به اصطلاح در این زمان که بیماری کرونا باعث تعطیلی مدارس شده است، بستر آموزش تعطیل نیست .

ساماندهی فضای مجازی برای فرایند یادگیری

گستردگی شــبکه های اجتماعی داخلی و خارجی، سیستم های مدیریت یادگیری LMS و سایت های آموزشی باعث شده معلمان از هر ابزاری که به نظر فرآیند یاددهی را تسهیل می بخشد، استفاده نمایند. اما به نظر می رسد ساماندهی فرآیند یادگیری در فضاهای مجازی برای متولیان امر آموزش یک ضرورت است و یکپارچه سازی ارائه آموزش و گردش محتوا، سنجش تحصیلی و تعامل بین دانش آموز و معلم موجب ایجاد عدالت آموزشی می گردد.

راه اندازی شبکه اجتماعی شاد

وزارت آموزش و پرورش در یک اقدام نوین با ایجاد یک رابط کاربری، ارتباط بین سامانه سناد که پایگاه داده اطلاعات مدارس، دانش آموزان، کلاس ها و معلمان است را با پیام رسان های داخلی فراهم نموده است. در اینجا نیزانتخاب پیام رسان به مدیر مدرسه که در فضای واقعی مدرسه در خط مقدم فرآیند آموزش قرار دارد، واگذار شده است. مدیر مدرسه باید سعی نماید در این شرایط بحرانی انتخابی مبتنی بر توانایی ها و شناخت خود از پیام رسان ها را داشته باشد.
در ادامه راهنمای استفاده از شبکه اجتماعی شاد را از وب سایت آقای درس مطالعه نماید.

شبکه اجتماعی شاد

شاد (شبکه اجتماعی دانش آموزان) به منظور ساماندهی آموزش مجازی دانش آموزان در وزارت آموزش و پرورش طراحی و پیاده سازی شده است. زیر ساخت اجرای این طرح، استفاده از پیام رسان های داخلی است که یک رابط کاربری ساده جهت اتصال به پیام رسان و احراز هویت مدیر، معلم و دانش آموز،طراحی شده است و برگزاری کلاس های برخط و غیر برخط مبتنی برتبادل پیام و محتوا در گروه هایی به نام کلاس های مدرسه در بستری ایمن و به دور از تداخل سایر کاربران فضای مجازی برای معلم و دانش آموز فراهم نموده است.

شبکه اجتماعی شاد
شبکه اجتماعی شاد

کاربران شبکه اجتماعی شاد چه کسانی هستند؟

ساختار شبکه اجتماعی دانش آموزان همانند ساختار مدرسه ی واقعی است یعنی دانش آموزان وارد کلاس مجازی می شوند و معلم در همان زمان مطابق با برنامه کلاسی که مدیر مدرسه ارائه می دهد، حضور خواهند داشــت و فرآیند یاددهی و یادگیری را دنبال خواهند نمود و نظارت بر کلاس درس مجازی معلمان و حضور و غیاب دانش آموزان برعهده مدیر و کادر اداری مدرسه است.

نقش مدیر مدرسه در شبکه اجتماعی شاد

 • مدیر مدرسه باید وارد سامانه دانش آموزی (سناد) شود و از پنج پیام رسان «سروش+ »، «بله»، «آی گپ» ، «گپ» و «روبیکا» یک کدام را انتخاب کند.
  انتخاب پیام رسان خیلی مهم است زیرا در ادامه تمام معلمان و دانش آموزان مدرسه نیز باید از همین پیام رسان منتخب مدیر استفاده کنند.
 • سپس مدیر مدرسه باید در همان سـامانه سناد اطلاعات معلمان (شامل: کدملی و شماره همراه) را ثبت نماید. البته بیشتر مدارس در سال گذشته این مرحله را انجام داده اند.
 • مدیر مدرسه پس از انتخاب پیام رسان و تعریف معلمان و کلاس های آنها در سامانه سناد باید در تلفن همراه خود نرم افزار پیام رسان منتخب را دانلود و نصب نماید. سپس در پیام رسان منتخب گزینه ی «بات شاد» را اجرا نماید و در صفحه بازشده با انتخاب نقش «مدیر» فرایند احراز هویت خود را تا پایان و مشاهده کلاس ها و معلمان مدرسه خود ادامه دهد. سپس به معلمان اطلاع دهد که پیام رسان منتخب را نصب نمایند و آنها نیز با استفاده از منوی بات شــاد در پیام رسان منتخب مرحله ی احراز هویت را تا پایان ادامه دهند.
 • مدیر مدرسه بعد از احراز هویت معلمان باید پیام رسان منتخب را به اطلاع دانش آموران مدرســه برساند که آنها نیز فرآیند احراز هویت را در سامانه shad.medu.ir انجام دهند.

نقش معلم در شبکه اجتماعی شاد

معلم پیام رســان منتخب مدرســه را نصب و با استفاده از بات شاد در پیام رسان منتخب، با انتخاب نقش «معلم» و ورود کدملی احراز هویت انجام داده و کلاس های درس خود را مشاهده می نماید.

نقش دانش آموز در شبکه اجتماعی شاد

اولیا دانش آموز یا شــخص دانش آموز پس از اطلاع از پیام رسان منتخب مدرسه باید نسخه ی جدید پیام رســان را نصب نماید و از طریق گزینه ی بات شــاد با انتخاب نقش «دانش آموز» به لینک shad.medu.ir متصل شــده و پس از تکمیل اطلاعات خواسته شده به کلاس خود در مدرسه متصل شود.

انتظارات از مدیران در شبکه اجتماعی شاد

 • مدیران مدارس حتما باید نسبت به نصب شبکه اجتماعی که انتخاب کرده اند، اقدام نموده و وارد بات مربوط به شــاد شده و پس از دریافت اطلاعات کلاس ها و معلمان خود نسبت به تائید کلاس ها اقدام نمایند. در غیر این صورت هیچ کلاسی برای مدارس فعال نخواهد بود.
 • مدیران اجازه ی اضافه یا کم کردن دانش آموز و یا هرعضو دیگری خارج از کلاس را ندارند و در صورت وجود هرگونه مغایرت صرفا از طریق سامانه سناد می توانند نســتب به اصلاح لیست دانش آموزان و کلاس مربوط اقدام نمایند.
 • تاریخ برگزاری کلاس ها و مسائل مربوط به راه اندازی شبکه اجتماعی و اســتفاده از بات شاد را به معلمان و دانش آموزان از طریق پیامک اطلاع رسانی کنید.
 • یکی از همکاران به عنوان پشتیبان فنی سامانه به اولیا و دانش آموزان و سایر معلمان معرفی گردد تا افراد بتوانند به صورت تلفنی، پیامکی و یا درون خود سامانه پشتیبانی فنی دریافت کنند.
 • مطمئن شوید که تمامی معلمان، دانش آموزان و اولیا با سامانه آشنایی کافی پیدا کرده اند و در کار کردن با آن هیچ مشکلی ندارند.
 • چناچه افرادی از هیچ طریقی دسترسی به سخت افزار و یا اینترنت ندارند را شناسایی کنید و اسامی آن ها را به همراه دلایل ارسال نمایید.سعی کنید در مرحله اول با استفاده از روش های دیگر محتوای آموزشی را به آنها برسانید.
 • فایل دســتورالعمل استفاده از سامانه را در اختیار معلمان و دانش آموزان و اولیا قرار دهید.
 • فرآیند شــروع و اجرای یادگیــری از راه دور ، بــا توجه به تازگی این روش دانش آموزان می تواند برای اولیا استرس زا باشد؛ لذا لازم است از هر طریقی که می توانید با آن ها ارتباط برقرار کرده و وضعیت پیشرفت آموزش و عملکرد فرزندشان را به آنان گزارش دهید.
 • نحوه مشــارکت دهی اولیا را طوری فراهم کنید که موجب ایجاد و تقویت تعامل آن ها با فرزندشان شود.
 • یکی از همکاران را به عنوان رهبر آموزشی تیم معلمان مشخص کنید و علاوه بر نظارت مستقیم خودتان، جزئیات عملکرد معلمان را از وی جویا شوید.
 • بر تمامی فعالیت ها شــامل رصد معلمان، حضور و غیاب دانش آموزان و نظارت بر حسن اجرای وظایف تعیین شده ی تمامی افراد نظارت لازم را داشته باشید. نظرات دانش آموزان را در هر پایه و دوره جویا شوید و اقدامات لازم در خصوص آن ها را انجام دهید.

انتظارات از معلمان در شبکه اجتماعی شاد

 • معلمیــن محترم پــس از نصب نرم افزار مربوط به شــبکه اجتماعی وارد شبکه اجتماعی و بات شاد شده و کلاس های خود را مشــاهده و در صورت وجــود مغایرت، آن را به مدیر مدرسه اعلام کنند.
 • معلمان اجازه ی اضافه یا کم کردن دانش آموز و یا هرعضو دیگری خارج از کلاس را ندارند و در صورت وجود هرگونه مغایرت صرفا از طریق سامانه سناد می توانند نســتب به اصلاح لیست دانش آموزان و کلاس مربوط اقدام نمایند.
 • محتوای درســی مدنظر خود را به صــورت صدا و تصویر برای اعضای کلاس ارسال کنند و سعی کنند با استفاده از محتوای چند رسانه ا ی و متنوع، در فرایند تدریس جذابیت ایجاد کنند.
 • همان گونه که قبلا در ســاعت کاری عادی در مدرسه حضور داشتند، موظفند در ساعت کاری در سامانه حضور آنلاین داشته باشند و مدیر مدرسه بر حضور همکاران نظارت داشته باشد.
 • در نظر داشته باشند که ساعات کاری صرفا برای آموزش است و چنانچه زمانی صرف پشتیبانی های فنی نرم افزار شود نباید به ساعات آموزش لطمه وارد کند.
 • با همکاری با سایر معلمان هماهنگی های لازم میان خود و دیگر کلاس ها را به عمل آورید.
 • فراینــد حضور و غیاب در کلاس هــای مجازی را مجدانه انجام دهید و در خصوص آن به مدیر مدرسه و اولیا گزارش دهید.
 • ســعی کنید آموزش طی فرایندهای تعاملی صورت گیــرد و از ارائه های طولانی و یک طرفه در فرایند آموزش پرهیز شود.
 • در نظر داشته باشید که استفاده ی طولانی مدت از رایانه و تلفن هوشمند برای کودکان مضر است؛ لذا با هماهنگی لازم با اولیای دانش آموز، میزان ساعات استفاده ی وی از دستگاه های ارتباطی را مدیریت کنید.
 • آزمون های تشــریحی، عملکردی، اجباری و اختیــاری طراحی کنید و وضعیت دانش آموزان را ارزشیابی کنید.
 • پیام های ارسال شده توسط دانش آموزان را بررسی کنید و پاسخ دهید.
 • به یاد داشته باشید که مدت زمان کلاس مجازی کمتر از کلاس واقعی است و در پایه های پایین تر زمان کمتری نسبت به پایه های بالاتر نیاز است.

مراحل نصب شبکه شاد ( نسخه جدید )

راهنمای مدیر در نصب شبکه اجتماعی شاد

مرحله اول : ابتدا در صورتی که اطلاعات معلمان (شامل کلاس ها و دانش آموزان در ،) کد ملی و شماره همراه سامانه دانش آموزی (سناد )ثبت نشده یا ناقص است، لازم است مدیر مدرسه هر چه سریع تر نسبت به تکمیل این اطلاعات اقدام نماید. نکته : در غیر این صورت، نیازی به ورود به سامانه سناد نیست و مستقیما به مرحله دوم بروید.

مرحله دوم : مدیر مدرسه می تواند اپلیکیشن شاد را از آدرس زیر دانلود کرده و روی دستگاه هوشمند خود نصب نماید .

برای دانلود شبکه شاد اینجا کیک کنید!

مرحله سوم: پس از نصب برنامه، مدیر وارد اپلیکیشن می شود و شماره تلفن همراه خود را وارد می کند.

 • دقت کنید که شماره تلفن همراه مدیر باید دقیقا همان شماره مشخص شده در سامانه سناد باشد.
 • لازم است خط تلفن مدیر روشن باشد.

پس از دریافت پیامک تایید و ارسال شماره آن در اپلیکیشن، وارد اپلیکیشن شاد می شوید . پس از ورود در ابتدا نام خود را وارد نمایید . نکته : دقت کنید که این نام برای تمامی مخاطبین شما اعم از معلمان، دانش آموزان و اولیا نمایش داده می شود.

مرحله چهارم : گزینه «ورود مدیر/معلم/دانش آموز» را انتخاب کنید. در کادر نمایش داده شده، نقش «مدیر» را انتخاب نمایید.

راهنمای نصب شبکه شاد
راهنمای نصب شبکه اجتماعی شاد

پس از آن، در کادر جدید، کد ملی خود را وارد نموده و دکمه تایید را فشار دهید.

مرحله پنجم: در کادر بازشده ، گزینه «مشاهده لیست مدارس» را انتخاب کنید و سپس، مدرسه مورد نظر خود را تعیین کنید.

راهنمای نصب شبکه شاد
راهنمای نصب شبکه شاد

مرحله ششم : گروه های کلاسی مدرسه شما ایجاد شده اند و برای معلمین قابل دسترسی هستند .در کادر بازشده، با انتخاب گزینه « مشاهده لیست گروه های کلاسی» همواره می توانید فهرست آن ها را مشاهده کنید و یا به داخل کلاس مراجعه نمایید .

راهنمای نصب شبکه شاد
راهنمای نصب شبکه شاد

راهنمای معلم در نصب شبکه اجتماعی شاد

پس از نصب برنامه، معلم وارد اپلیکیشن می شود و شماره تلفن همراه خود را وارد می کند. این شماره با شماره سناد یکی باشد. تلفن همراه نیز روشن باشد تا کد دریافتی در نرم افزار وارد گردد. پس از دریافت پیامک تایید و ارسال شماره آن در اپلیکیشن، وارد اپلیکیشن شاد می شوید .پس از ورود در ابتدا نام خود را وارد نمایید.
دقت کنید که این نام برای تمامی مخاطبین شما اعم از معلمان، دانش آموزان و اولیا نمایش داده می شود.
درصورت تایید مدیرمدرسه در صفحه بعد لیست کلاس ها را مشاهده کنید و سپس، به داخل کلاس ها مراجعه نمایید.

راهنمای نصب شبکه شاد
راهنمای نصب شبکه شاد

در انتها نیز می توانید دستور العمل وزارت آموزش و پرورش را از وب سایت آقای درس دریافت نمایید.

درباره ی mrdars.com

مطلب پیشنهادی

نقل و انتقال دانش آموز در سناد

در طول سالتحصیلی برخی دانش آموزان بنا به دلایلی مدرسه خود را تغییر می دهند …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *