قالب وردپرس دانلود آبجکت 3Dmax پرنده فناوری
پای تخته معلم

شاخص های عملکردی توصیفی فرم الف

ارزشیابی کیفی و توصیفی چیست

ارزشیابی کیفی و توصیفی رویکردی از ارزشیابی تحصیلی است که از طریق آن ،جمع آوری ،تحلیل و تفسیر اطلاعات مربوط به پیشرفت تحصیلی با بهره گیری از ابزارهای متنوع سنجش انجام می گیرد و از طرف دیگر ، با بررسی وضعیت دانش آموز ، نقاط ضعف احتمالی اصلاح و با بهبود و تعمیق یادگیری ،زمینه رشد همه جانبه او را فراهم می کند . با تکمیل شاخص های عملکردی توصیفی فرم الف ، قبولی و یا عدم قبولی دانش آموز مشخص خواهد شد.

مقیاس های رتبه بندی ارزشیابی کیفی و توصیفی

ارزشیابی کیفی و توصیفی از چهار مقیاس رتبه بندی از بالاترین سطح یعنی «خیلی خوب» ، «خوب» ، «قابل قبول» و «نیاز به تلاش بیشتر» تشیکل شده است . در ادامه هریک از این مقیاس ها را تعریف میکنیم:

خیلی خوب : در صورتی که عملکرد دانش آموز بر اساس ابزارهای ارزشیابی نشان دهنده ی دست یابی او به اهداف آموزشی یک ماده درسی با حداقل نقص باشد و توانایی به کار گیری آموخته ها را در موقعیت های جدید و غیر تکراری داشته باشد رتبه خیلی خوب به او تعلق می گیرد . ملاک ارزشابی تحقق این اهداف، کتاب راهنمای معلم در ارزشیابی توصیفی تالیف سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی وزارت آموزش و پرورش خواهد بود.

خوب: در صورتی که عملکرد دانش آموز بر اساس ابزارهای ارزشیابی نشان دهنده ی دست یابی او به اهداف آموزشی یک ماده درسی با نقایص اندک که قابل چشم پوشی و اغماض باشد رتبه خوب به او تعلق می گیرد . ملاک ارزشابی تحقق این اهداف، کتاب راهنمای معلم در ارزشیابی توصیفی تالیف سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی وزارت آموزش و پرورش خواهد بود.

قابل قبول: در صورتی که عملکرد دانش آموز بر اساس ابزارهای ارزشیابی نشان دهنده ی دست یابی اوبه اهداف آموزشی یک ماده درسی با نقایصی  همراه باشد به طوری که این نقایص مانع یادگیری های بعدی اونشود رتبه قابل قبول به وی تعلق می گیرد . ملاک ارزشابی تحقق این اهداف، کتاب راهنمای معلم در ارزشیابی توصیفی تالیف سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی وزارت آموزش و پرورش خواهد بود.

نیازمند آموزش و تلاش بیش تر : در صورتی که عملکرد دانش آموز بر اساس ابزارهای ارزشیابی نشان دهنده ی دست یابی اوبه اهداف آموزشی یک ماده درسی با نقایصی  همراه باشد که مانع یادگیری های بعدی او شود رتبه نیازمند به آموزش و تلاش بیش تر به او تعلق می گیرد . نیازمند آموزش و تلاش مجدد در شهریور ماه: اگر در خرداد ماه  عملکرد دانش آموز بر اساس ابزارهای ارزشیابی نشان دهنده ی دست یابی اوبه اهداف آموزشی یک ماده درسی با نقایصی  همراه باشد که مانع یادگیری های بعدی او شود رتبه نیازمند  آموزش و تلاش مجدد به او تعلق می گیرد . ملاک ارزشابی تحقق این اهداف، کتاب راهنمای معلم در ارزشیابی توصیفی تالیف سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی وزارت آموزش و پرورش خواهد بود.

توصیف عملکرد و ثبت در کارنامه:

بر اساس بخشنامه دفتر آموزش دبستانی فرم جدید تحت عنوان گزارش الف ( عملکرد تحصیلی و تربیتی دانش آموزان ) در بخش مدارک تحصیلی جایگزین فرم گزارش ارزشیابی کیفی توصیفی و فرم گزارش تربیتی شده است. به این منظور در هر نوبت، معلم مربوطه با استفاده از شاخص های عملکردی توصیفی فرم الف را تکمیل و جهت درج در سامانه و چاپ کارنامه به دفتر مدرسه تحویل میگردد. معاون مربوطه صرفا ستون نتیجه هر درس را درسیستم مدرسه درج می نماید.
همانطور که گفته شد؛ شاخص های عملکردی متعددی برای هر کتاب و هر درس وجود دارد که معلم براساس آنها ، دانش آموز را سنجیده و بازخوردهای لازم را ارائه می کند. در ادامه نمونه ای از شاخص های عملکردی توصیفی پیشنهادی برای درج در فرم الف، برای تمام پایه های مقطع ابتدایی را می توانید از وب سایت آقای درس دریافت نمایید.

شاخص های عملکردی توصیفی فرم الف
شاخص های عملکردی توصیفی فرم الف

آخِرین نسخه از کتاب راهنمای معلم در ارزشیابی کیفی و توصیفی را دریافت نمایید

درباره ی mrdars.com

مطلب پیشنهادی

پای تخته معلم

مراحل ثبت عملکرد توصیفی در سناد

به منظور ثبت پیشرفت تحصیلی – تربیتی ( عملکرد توصیفی ) دانش آموزان در مدارس …

۶ دیدگاه

  1. این صفحه بدرد نمیخوره براتون متاسفم
    لطفا وقت مردمو ضایع نکنید……

    • سلام. اگر میفرموید به چه دلیلی « بدرد نمیخوره » و دلیل تاسف رو شرح میدادید؛ میتوانستیم مشکلات را بررسی و برطرف کنیم.
      موفق باشید

  2. عالی بود . سپاسگزار از وقتی که برای تایپ و تنظیم گویه های توصیفی گذاشته اید

  3. عالی بود ممنونم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *