قالب وردپرس دانلود آبجکت 3Dmax پرنده فناوری

راهنمای اقدام پژوهی

اقدام پژوهی یک فعالیت علمی و پژوهشی است و برای انجام و نگارش آن به راهنمای اقدام پژوهی نیاز خواهید داشت.
این فعالیت علمی توسط هر فردی که در حوزه ای به کار مشغول است ، ممکن است انجام پذیرد. مثلا یک معلم ، برای ارتقای پیشرفت تحصیلی دانش آموزان کلاس خود، با ابتکار و تدبیر و با به کارگیری روش های مطلوب، دست به فعالیت هایی می زند که منجر به پیشرفت تحصیلی دانش آموزان کلاس می شود، این معلم” اقدام پژوهی ” انجام داده است.
اقدام پژوهی مدعی مشارکت مستقیم در حل مساله است، در اقدام پژوهی یافته ها به سرعت به کار گرفته می شوند و این چیزی است که در سایر انواع پژوهش اتفاق نمی افتد. این شیوه فاقد سختگیری های علمی مرسوم در سایر پژوهش هاست.

انجام یک پروژه اقدام پژوهی نیاز به طی مراحلی دارد . این مراحل را به صورت کامل و جامع می توانید در انتهای مطلب با عنوان راهنمای اقدام پژوهی از وب سایت آقای درس دریافت نمایید.

خلاصه ای از آنچه در فایل راهنمای اقدام پژوهی خواهید خواند:

تشخیص مسأله، موضوع و عنوان اقدام پژوهی

برای شروع هر گونه پژوهشی اولین قدم اینست که مسأله ای را احساس کرده و تشخیص دهیم که نیاز باشد برای حل آن از پژوهش کمک بگیریم. مساله ای که یک اقدام پژوه با آن برخورد می کند، مربوط به محیط کاری اوست. احساسات و نیاز های محقق، اسناد و مدارک آموزشی، اظهارات والدین، اظهارات مدیر و معاون و سایر همکاران، واکنش های اداره و…. می توانند منابع تعیین مسأله باشند.

قالب نوشتن عنوان: ” چگونه می توانم …. را تغییر دهم”
مثال: چگونه می توانم در مدرسه… به تفاوت های فردی کودکان توجه کنیم؟
چگونه می توانم والدین دانش آموزان مدرسه… را به مشارکت بیشتر در امور مدرسه تشویق کنم؟

یکی از اولین نکاتی که اعتبار یک اقدام پژوهی را مشخص می سازد، تحدید کردن مسأله و مشخص کردن مرزها می باشد. بهترین روش برای رسیدن به این مهم، استفاده از گروه نقاد است. گروه نقاد متشکل از یک متخصص در امر پژوهش، یک همکار با تجربه در زمینه اقدام پژوهی، یک فرد آگاه و متخصص در حوزه مسأله ای که قصد بررسی آن را دارید و یک همکار صمیمی و نزدیک در محل کار، می بشد.

راهنمای قدم به قدم  اقدام پژوهی
راهنمای قدم به قدم اقدام پژوهی

ویژگی های یک عنوان اقدام پژوهی

عنوان یا موضوع اقدام پژوهی، بایدمتضمن مساله اصلی پژوهش باشد.
برای یک کار اقدام پژوهی عنوان زیر انتخاب شده است:
“بهبود روش تدریس درس علوم تجربی اول راهنمایی “مساله محقق، ضعف یادگیری دانش آموزان یک کلاس در درس علوم بود و او با اعمال یک شیوه ی تدریس جدید و ابتکاری، توانسته بود یادگیری دانش آموزان را افزایش دهد.بنابراین عنوانی که متضمن مساله محقق است” افزایش توان یادگیری دانش آموزان در درس علوم “است، نه شیوه ای که برای حل این مساله به کار برده است.

عنوان اقدام پژوهی باید روشن و رسا باشد.
محققی برای کار خود عنوان” در شاهراه تحول”را انتخاب کرده بود.
مساله او ضعف دانش آموزان یک کلاس در درس ریاضی( پایه سوم ابتدایی )بود که با تلاش های فراوان توانسته بود توانمندی آنها را به حدی افزایش دهد که در شهرستان خود ورد زبان گردد .عنوان مناسبی که شایسته ی این کار علمی است می تواند چنین باشد: ” تقویت توان یادگیری دانش آموزان یک کلاس(پایه سوم ابتدایی )در درس ریاضی با استفاده از روش های تشویق” در عنوان محقق ، نه منظور از شاهراه مشخص است و نه بستر تحول.

نحوه تنظیم گزارش نهایی اقدام پژوهی

صفحه روی جلد : شامل عنوان پژوهش، و مشخصاتی مانند نام و نام خانوادگی معلم پژوهنده، محل اجرای طرح و سال اجرای طرح
صفحه بسم الله الرحمن الرحیم
صفحه ویژه تقدیم (اختیاری)
صفحه ویژه تشکر و قدردانی (اختیاری)
صفحه ویژه فهرست عناوین
چکیده : در بخش چکیده به مسئلۀ مورد مطالعه و اهداف آن، گزیده ای از مهم ترین راه حل های اجراشده ، و میزان موفقیت این مطالعه با استناد به نتایج کار به طور مختصر اشاره شود. درانتهای چکیده، کلیدواژه ها ذکر شود. کلیدواژه ها، واژه های کلیدی هستند که معمولاً در عنوان یا متن چکیده درج شده است و معرفی کننده گزارش شما می باشند.

فایل کامل راهنمای اقدام پژوهی را از وب سایت آقای درس دریافت نمایید.

درباره ی mrdars.com

مطلب پیشنهادی

نمونه اقدام پژوهی

عنوان اقدام پژوهی : چگونه توانستم مشکلات کف پای صاف تعدادی از دانش آموزان آموزشگاه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *