قالب وردپرس دانلود آبجکت 3Dmax پرنده فناوری

اوقات فراغت در کانون فرهنگی تربیتی

فعالیت های اوقات فراغت در کانون فرهنگی تربیتی از چنان اهمیتی برخوردار است که از آن به مثابه آیینه ی فرهنگ جامعه یاد می کنند . این مطلب به این معناست که چگونگی گذران اوقات فراغت افراد یک جامعه ،به میزان زیادی مربوط به خصوصیات فرهنگی آن جامعه است. یکی از مکانهایی که می توان اوقات فراغت دانش آموزان را در آن نظم بخشید کانون فرهنگی تربیتی است. نقش کانون فرهنگی تربیتی در اوقات فراغت دانش آموزان را در این مطلب از وب سایت آقای درس مطالعه نمایید.

از دیدگاه تفکر اسلامی ، انسان وقتی جسم سالم و قوی نداشته باشد روح سالم هم نخواهد داشت لذا برای داشتن یک جامعه سالم باید کودکان ، نوجوانان و جوانان را با ورزش و پرورش جسم عادت داد  تا نیروی خلاقیت آنان باور شود . امکان پرداختن به ورزش از جمله فعالیت هایی است که می توان ضمن برنامه ریزی های دقیق با صرف هزینه های نه چندان سنگین ،در کنار برنامه های اجتماعی  و فرهنگی متناسب برای نوجوانان ،جوانان و دانش آموزان فراهم کرد. نبود و کمبود فضا ،مربی ،وسایل و لوازم ورزشی ، از مهمترین معضلات در جهت پر کردن اوقات فراغت نسل نو است . مسئولان  می توانند با برنامه ریزی  اصولی و صرف هزینه بیشتر ،کیفیت اوقات فراغت جوانان را بهبود بخشند و به پرورش نسلی سالم و با نشاط کمک کنند .

اوقات فراغت دانش آموزان در کانون فرهنگی تربیتی

در اوقات فراغت می توان با کشف استعداد های افراد، آموزش های لازم را به افراد ارائه داد و به طور غیر مستقیم در آن ها ، مهارتهای زندگی را ایجاد کرد. بنابراین برنامه ریزی برای اوقات فراغت و استفاده صحیح از آن در افراد اهمیت بسزایی  دارد. شرط استفاده صحیح از اوقات فراغت  ،آموزش می باشد. با برنامه ریزی صحیح و مناسب می توان نوجوانان را از بسیاری از انحرافات برحذر داشت . به طور مثال: یکی از عوامل اساسی اعتیاد نوجوانان عدم برنامه ریزی صحیح برای اوقات فراغت  آنان است. برنامه ریزی برای اوقات فراغت نشانه توجه جامعه به نوجوانان است. جامعه باید با برقراری تعامل با نوجوانان و ایجاد انگیزه در آنها ، ایشان را بطور سالم تربیت کند. در همین راستا کانون فرهنگی تربیتی با داشتن ۲۲ سرفصل آموزشی، فرصت مناسبی برای پر کردن اوقات فراغت دانش آموزان دارد. سرفصل هایی که نیازهای دانش آموزان را در زمینه های مختلف حرکتی، حسی، هنری، مهارتی و… تامین می کند.

شکوفایی استعدادها در کانون فرهنگی تربیتی

استعدادهای انسان اگر در زمینه و شرایط مساعدی قرار گیرد به فعل تبدیل می شوند. از این جهت شناسایی این زمینه ها در زندگی فرد بسیار مهم است. اوقات فراغت  یکی از این موقعیت های بسیار مناسبی است که فرد می تواند با استفاده از آن به شناسائی و تقویت استعداد های خود بپردازد. از آنجا که کانون فرهنگی تربتی، از بدنه آموزش و پرورش کشور است و ارتباط خوبی با مدارس دارد؛ محلی برای کشف استعدادهاست. استعدادهایی که اغلب در مدارس، مورد غفلت قرار می گیرند. اما در کانون، به جهت تخصصی بودن فعالیت، مورد شناسایی و پرورش قرار خواهند گرفت.

رشد اجتماعی فرد در کانون فرهنگی تربیتی

اوقات فراغت  علاوه بر تاثیرات فردی که در شخصیت فرد دارد به رشد اجتماعی او نیز کمک می کند. شرکت افراد در محیط های اجتماعی موجب بهبود روابط اجتماعی فرد شده ، به پیشرفت او از لحاظ اجتماعی کمک می کند . بسیاری از پیشرفت های فرد با پیشرفت اجتماعی فرد پیوند تنگاتنگ دارند . بدین معنا که حتی اگر فرد دارای بهترین و اررزنده ترین استعدادها باشد ؛ ولی تا زمانی که توانایی بروز آنها را نداشته باشد، چندان موفق نخواهد بود. آنچه کانون فرهنگی تربیتی را در این راستا متمایز می سازد، ایجاد فرصت بروز استعداد و رشد اجتماعی دانش آموزان است. استعدادهایی که بعد از کشف، پرورش یافته و در موقعیت های مختلف توسط کانون فرهنگی و تربیتی به بار می نشیند. شرکت در جشنواره های توانمندی های کانون ها، برگزاری جشنواره ها توسط هنرآموزان، طی کردن مراحل هنرآموزی تا مربی گری و… از موارد تحقق رشد اجتماعی در کانون فرهنگی تربیتی است.

درباره ی mrdars.com

مطلب پیشنهادی

نقل و انتقال دانش آموز در سناد

در طول سالتحصیلی برخی دانش آموزان بنا به دلایلی مدرسه خود را تغییر می دهند …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *