معلم
موضوعات داغ

دریافت دفتر مدیریت کلاس معلم

تغییر نظام ارزشیابی در دوره ی ابتدایی، به‏عنوان عملی ظریف، حساس، دشوار و در عین حال حرکتی آگاهانه، تحول‏گرا و اثربخش می‏باشد که نهادینه شدن آن، مستلزم تغییر نگرش و فرهنگ‏سازی در بین آحاد جامعه شامل مدیران و معلمان و همچنین توسعه و تداوم پژوهش‏ها و مطالعات علمی است. لذا چنانچه استقرار آن درست و صحیح انجام نشود، خسارات جبران‏ناپذیری را برای دانش‏آموزان در طول دوران تحصیل و حتی تا پایان زندگی خواهد داشت.

از آنجا که در فرایند ارزشیابی تحصیلی- تربیتی نوین (کیفی- توصیفی) داده‏ها و اطلاعات مناسب به کمک ابزارهای مختلف، جمع‏آوری می‏شود، باید این اطلاعات ثبت گردد و برای بهره‏برداری در تصمیم‏گیری‏ها (ارائه‏ی بازخورد، تعیین فعالیت‏های یادگیری تکمیلی، پیش‏بینی فعالیت‏های جبرانی و مداخله‏ای، ارتقاء دانش‏آموز به پایه‏ی بالاتر، افزایش زمان آموزش و تحصیل و…) حفظ و نگهداری شود. این اطلاعات از مجموعه‏ی تلاش‏ها، فعالیت‏ها، پیشرفت‏ها و موفقیت‏های دانش‏آموز در کلاس، مدرسه، و خانه جمع‏آوری و در پوشه‏کار سازماندهی می‏گردد.

دفتر «مدیریت کلاس» یکی از ابزارهایی است که در پاسخ به این ضرورت و نیاز اساسی معلم در نظر گرفته شده است. پر واضح است ارزشیابی، تنها بر عهده‏ی معلم نیست بلکه دانش‏آموزان نیز باید در این امر مشارکت کرده و میزان درک و فهم خود را از یادگیری بیان نموده و معلم نیز با جمع‏آوری اطلاعات پیشرفت تحصیلی با ابزارهای مناسب و متناسب بتواند بازخورد مناسب ارائه نماید. اساس قضاوت معلم در خصوص هر دانش‏آموز، شواهد و مستندات «پوشه‏ی کار» خواهد بود، لیکن در مواقعی که معلم، ثبت رفتاری را لازم دانست و آن رفتار می‏تواند یکی از شواهدی باشد که در کیفیت قضاوت معلم اثرگذار باشد، معلم می‏تواند از این دفتر (مدیریت کلاس) در چارچوبهای فرمهای موجود نیز استفاده نماید.

در این دفتر برای سال جدید تحصیلی بر اساس نظرسنجی دبیرخانه‏ی ارزشیابی پیشرفت تحصیلی (کیفی-توصیفی) و با همکاری شورای راهبری کشوری ارزشیابی کیفی- توصیفی تغییرات لازم اعمال شده است. امیدواریم که مجموعه‏ی حاضر به همراه دیگر ابزارهای مورد استفاده بتواند در ارائه و تکمیل گزارش‏های کامل‏تر و دقیق‏تر از دانش ‏آموزان، شما را یاریگر باشد.

فایل قابل ویرایش دفتر مدیریت کلاس ویژه معلمان دبستان را از وب سایت آقای درس دریافت نمایید.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن